Фрлена боја на резиденцијата на американскиот амбасадор во Атина

Членови на грчката анархистичка група „Рубикон“ утрово фрлиле боја на резиденцијата на американскиот амбасадор во Атина, а потоа избегале на мотоцикли, објави Катимерини.

Американскиот амбасадор во Грција, Џофри Пајат, го осуди нападот врз неговиот дом во Атина.

На својот твитер-профил тој го опиша нападот како „детски вандализам“ и рече дека ќе соработува со грчките власти за да ги казни сторителите.

Амбасадорот рече и дека „уништувањето на имотот не е мирен протест“.

Грчкото Министерство за надворешни работи, исто така, го осуди нападот, велејќи дека тоа е „неприфатлив и неодговорен чин, кој нема да му наштети на пријателството и пошироката соработка меѓу нашите две земји“.

Анархистичките и ултралевичарските групи често вршат вандалски напади врз домовите или канцелариите на дипломатите и политичарите во Атина, обично фрлајќи боја, вели Асошиејтед прес.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе