ЈУНАКОТ НА УЛТРАКОНЗЕРВАТИВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ

Франс прес: Дали Мајк Пенс е следниот претседател на САД?

Пред точно една година, Доналд Трамп го катапултираше гувернерот на државата Индијана Мајк Пенс на меѓународната политичка сцена, што се исплатеше, зашто тој во јануари стана 48-от потпретседател на САД, оценува француската новинска агенција Франс прес.

Пенс (58), со сериозен израз на лицето и бела коса, е најблиску до главната фотелја во Белата куќа, зашто е автоматска замена во случај на предвремено заминување на претседателот на САД од власт, или како негов логичен наследник во 2020 или 2024 година, во зависност од тоа дали Трамп ќе се кандидира за втор мандат.

Пенс е чиста спротивност на милијардерот што сега е шеф на Белата куќа. Тој е херој на ултраконзервативните христијани, додека Трамп игра на картата идеологија. Пенс е крут и дисциплиниран, а Трамп е темпераментен и непредвидлив.

Поради сериозноста на карактерот и доследноста Пенс стана една од клучните фигури во Вашингтон и е почитуван во парламентарните кругови на републиканците што се дезориентирани од начинот на владеење на Трамп. Пенс речиси секоја недела оди во Конгресот за да се увери дали пратениците ги разбираат одлуките на Трамп.

Медиумите во САД веруваат дека Пенс „е чеканот за кршење на стаклото во случај на опасност“, додека експертите сметаат дека мисијата на Пенс е пораката: „Јас сум тука, сè е во ред“.

И покрај беспрекорната верност кон Трамп, Пенс дискретно се подготвува за можната идна најважна улога во Белата куќа. Њујорк тајмс објави дека Пенс отворил фонд наменет за собирање пари за случај на кандидатура за шеф на државата, а почна да приредува и вечери за големите републикански донатори.

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија eзерото кое е прогласено за споменик на природата. 

повеќе

Во Франција, пред, по и за време на Втората светска војна, пушењето, особено француски марки цигари, било чин на патриотизам. 

повеќе

Не постојат „повисоки интереси" од типот на членството во Европската Унија или НАТО алијансата за кои вреди да се прават потценувачки компромиси.

повеќе