Француските пожарникари: Не сме сигурни дека можеме да го запреме огнот

Француските пожарникари велат дека „не се сигурни“ дали пожарот во Нотр Дам може да биде запрен, пренесе Франс прес.

Француските пожарникари изразија сомнеж дека може да се запре катастрофалниот пожар во катедралата Нотр Дам и не исклучуваат дека легендарното обележје и понатаму ќе се урива.

„Не сме сигурни дека можеме да спречиме оганот да се прошири во северната камбанарија - а можете да ја замислите штетата ако таа се урне“, изјави за новинарите портпарол на пожарникарската служба.

Катедралата Нотр Дам во Париз била завршена во средината на 12 век, била вандализирана за време на Француската револуција во 1700-тите, има главна улога во делото на Виктор Иго „Ѕвонарот на Богородичината црква во Париз и го преживеа уништувањето во двете светски војни во 20 век.

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе

Додека Бугарите се убедуваат себеси и нас дека Гоце Делчев бил Бугарин, да се потсетиме на некои од Гоцевите искажувања, кои ја одразуваат неговата големина и неговото визионерство.

повеќе