Францускиот парламент го отфрли предлогот за гласање доверба на владата

Француските пратеници го отфрлија предлогот за гласање доверба на владата поднесен од левицата за да го изразат своето противење на политиката на претседателот Емануел Макрон. Само 146 пратеници на Националното собрание гласаа за предлогот претставен од левичарската коалиција Нупес, која ги обединува зелените, комунистите, социјалистите и радикалната левица.

Фото: ЕПА

За да биде прифатен, текстот требаше да добие апсолутно мнозинство или 289 гласа, но десничарската опозиција и крајната десница предупредија дека нема да го поддржат. Гласањето беше реакција на минатонеделното одбивање на премиерката Елизабет Борн да побара поддршка за владина програма во францускиот парламент - што означува прекин со традицијата која досега воглавно се почитувала.

Макроновата центристичката коалиција го загуби апсолутното мнозинство на парламентарните избори на крајот на јуни, но сепак има најмногу пратеници, 250.

Покрај симболичното значење на овој предлог, опозицијата го користи како средство за преземање водечка позиција во долниот дом на парламентот, каде крајната десница е најголемата опозициска група, пред левицата, која е посилна во однос на вкупниот број пратеници, но е поделена во неколку групи, наведува агенцијата АФП.

Алијансата Нупес се состои од 151 пратеник, што значи дека петмина од нив одлучиле да не гласаат за недоверба, а тоа може да се протолкува како позитивен знак од Борн и нејзината влада, забележува агенцијата Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе