Францускиот муслимански совет: Муслиманите во Франција не се прогонувани

Лидерот на Францускиот совет за муслиманска вера (ЦФЦМ) Мохамед Мусаи оцени дека муслиманите во Франција не се прогонувани, додека на Блискиот Исток се одржуваат сѐ повеќе протести и се повикува на бојкот по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за карикатурите на Мухамед.

EPA-EFE

„Франција е голема земја, муслиманите не се прогонувани, тие слободно градат џамии и слободно ја практикуваат својата вера“, изјави Мусаи, главниот соговорник на француските власти за прашањата на исламот.

„Знаеме дека промотерите на овие кампањи зборуваат дека го бранат исламот, но ние ги повикуваме муслиманите на Франција на мудрост. Сите кампањи за оцрнување на Франција се контрапродуктивни и создаваат поделби“, додаде тој и побара од верниците „да ги бранат интересите на земјата“.

Говорот на францускиот претседател за време на националното оддавање почит на професорот на кој му беше отсечена главата при исламистички напад бидејќи ги покажувал карикатурите на муслиманскиот пророк Мухамед во наставата го разгневи муслиманскиот свет. Макрон вети и дека Франција ќе продолжи да го брани објавувањето на карикатурите во името на слободата на говорот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на бојкот на француските производи откако го доведе во прашање менталното здравје на Макрон.

Во врска со карикатурите, претседателот на ЦФЦМ објасни дека „законот не ги обврзува муслиманите да им се допаѓаат, дури им дава право да ги мразат“. Кажа дека го поддржува ставот на претседателот  Макрон кој повика „да не се откажува од карикатурите, од сите карикатури, под притисок на терористите“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе