За да ги разбие протестите

Француската полиција со солзавец против „жолтите елеци“, уапсени се 90 лица (ВИДЕО)

Париската полиција употреби денес солзавец за да ги растера антивладините демонстранти кои се обидуваат повторно да го заживеат движењето „жолти елеци“ со протест против економските мерки и власта на претседателот Емануел Макрон.

Полицијата наведе дека се уапсени 90 луѓе до пладнето и биле спречени околу стотина да се соберат на авенијата Шанзелизе, пренесува Ројтерс.

Околу 7.500 полицајци беа ангажирани во растерувањето на малите групи демонстранти. Тие употребија солзавец во централните делови на градот каде одржувањето на протести не е одобрено.

Над 30 метро станици се затворени. Повеќето демонстранти не беа во флуоресцентните елеци по кои движењето го доби името.

Во Париз истворемено со протестите се одбележува годишниот викенд на француското наследство, многу популарен настан за време на кој голем број културни локации се отворени за јавноста.

Се одржа и протест на климатските активисти кои бараат повеќе акции од владата и компаниите за да се редуцира емисијата на гасови со ефект на стаклена градина, да се заштити Амазонија и да се спречи топењето на арктичкиот мраз.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе