Француската опозиција бара да се прогласи вонредна состојба поради протестите (ВИДЕО)

Лидерот на најголемата француска опозициска партија побара да се воведе вонредна состојба во земјата бидејќи во сабота се очекуваат нови протести на Жолтите елеци.

„Тоа би обезбедило заштита за безбедносните сили и би ни овозможило да ги заштитиме оние кои сакаат мирно да протестираат а не да станат заложници“, изјави Лорен Воки, лидерот на конзервативната партија Републиканци.

„Не сакам нашата земја да потоне во хаос“, додаде тој, неколку дека откако протестите во центарот на Париз прераснаа во насилство втор ден по ред.

Демонстрациите траат веќе речиси три недели низ целата земја, а предизвикани се од незадоволството на граѓаните од најавата за воведување повисоки даноци на горивата и генерално тешкиот живот.

Премиерот Едуар Филип објави вчера дека воведувањето на зголемувањето на даноците се одложува за шест месеци додека траат консултациите кои ги вети претседателот Емануел Макрон.

„Французите не го сакаат тој данок. Неговото одложување за шест месеци нема смисла, мора целосно да се откажат од него“, изјави Воки.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе