Франција заплени руски товарен брод во Ламанш

Француската морнарица пресретнала товарен брод во Англискиот канал, упатен кон рускиот град Санкт Петербург, дознава Би-би-си.

Фото: ЕПА

Француските власти изјавија за Би-би-си дека бродот бил пресретнат во согласност со новите санкции на ЕУ и велат дека е пренасочен кон северното пристаниште Булоњ-Сур-Мер.

„Руски товарен брод долг 127 метри наречен Балтички лидер, кој превезува автомобили, е пресретнат од француската морнарица во текот на ноќта на Каналот и е придружуван до пристаништето Булоњ-Сур-Мер во северна Франција“, рече официјалниот претставник.

„Однесен е во француското пристаниште по барање на француската влада, бидејќи постои сомневање дека ѝ припаѓа на компанија кон која се воведени санкции на ЕУ против Москва. Француските погранични сили во моментов го истражуваат товарниот брод. Екипажот на Балтичкиот лидер соработува со француските власти“.

Руската амбасада во Франција бара објаснувања од француските власти за заплената, јави руската новинска агенција РИА.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе