Франција: Шести викенд протести поради ковид пропусниците

Илјадници луѓе протестираа во саботата во неколку градови ширум Франција поради здравствените пропусници ковид-19, која сега е задолжителна за пристап до ресторани и кафулиња, културни и спортски манифестации и патувања.

Фото: ЕПА

Илјадници француски демонстранти излегоа на улиците шести последователен викенд во знак на протест против здравствените пропусници наметнати од владата, за кои тие велат дека ги загрозуваат нивните слободи.

Во протестите низ Франција учествувале 175.503 лица, според податоците на Министерството за внатрешни работи, а минатата недела имало 214.845, помалку од порано. Здружението на активистите Жолт број регистрирале 388.843 учесници минатата сабота, исто така нешто помалку во однос на 415.000 во саботата пред таа.

Овој, шести протестен викенд по ред, протести биле организирани од север кон југ, без поголеми инциденти. Дваесет лица се приведени, а еден полицаец е повреден, соопшти министерството.

„Вакцинирајте се ако сакате, но ние сме против пропусници за болница и за во продавница, бараме да се укине законот“, рече водачот на Жолти елеци, Жером Родригес во Пау пред 2.700 демонстранти, по проценка на полицијата.

Здравствената пропусница која е одобрена од огромното мнозинство Французи, важи за барови, ресторани, здравствени услуги, под одредени услови и за возови. Од понеделник, нејзината примена е проширена на повеќе од 120 трговски центри и продавници во околината на Париз и во јужните делови на Франција.

Се издава на оние кои се целосно вакцинирани, кои имаат антигенски тест не постар од 72 часа и доказ дека ја прележале болеста во последните шест месеци.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе