Франција ѝ испрати на Украина систем за воздушна одбрана

Франција ѝ испрати на Украина нов контингент воена помош, вклучувајќи две батерии на системот за воздушна одбрана „Кротал“ и два повеќецевни ракетни фрлачи, соопшти француското Министерство за одбрана.

Фото: ЕПА

„Иако помошта на Франција главно е насочена кон самоодните артилериски системи Цезар, од кои 18 веќе се пренесени од почетокот на војната, списокот на оружени системи е многу поширок. Има и ракети Милан и Мистрал, оклопни транспортери, противтенковски мини ХПД-2А2, заштитна опрема во случај непријателот да употреби нуклеарно, биолошко или хемиско оружје и уреди за ноќно гледање од најновата генерација“, соопшти Министерството, пренесува Укринформ.

Од почетокот на војната, Франција испрати воена помош за Украина во вкупна вредност од 550 милиони евра и е меѓу петте најголеми земји донатори на Украина.

Вкупната вредност на воената помош што земјите од ЕУ ѝ ја испратија на Украина изнесува околу три милијарди евра, пренесува Укринформ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе