Франција го повлече амбасадорот во Рим откако италијански вицепремиер се сретна со лидерите на „жолтите елеци“

Француските власти соопштија дека решила да го повлечат на консултации амбасадорот во Рим поради „напад без преседан од Италија“.

Италијанската агенција Анса пренесува дека тоа било соопштено од француското министерство за надворешни работи.

Повод за таквата одлука е „провокацијата“ од италијанскиот вицепремиер Луиџи де Мајо, кој во вторникот на Твитер објави дека со пратеникот на своето Движење на пет ѕвезди Алесандро Ди Батиста „скокнал“ до Франција за да се сретне со „лидерот на „жолтите елеци“ Кристоф Шалесон и со кандидатите на изборите за Европскиот парламент на екстремната десница“.

„Ветерот на промените премина преку Алпите“, порача Ди Мајо преку социјалната мрежа.

Меѓу Париз и Рим веќе некое време врие дипломатска кавга поради поддршката за протестите во Франција од страна на водечки италијански функционери. Другиот вицепремиер на италијанската влада Матео Салвини минатата недела кажа дека Французите „ќе можат да се ослободат од ужасниот претседател“ во мај по изборите за Европскиот парламент.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе