„Крајот“

Фотографијата на последниот американски војник како го напушта Авганистан се шири по социјалните мрежи (ФОТО+ВИДЕО)

Сликата од последниот американски војник кој во понеделникот вечерта го напушти Авганистан го обиколи светот. Американските медиуми повлекувањето го опишаа со два збора  - „The End“, или „Крајот“.

EPA-EFE

Покрај оваа фотографија која веројатно ќе влезе во историјата, на социјалните мрежи масовно се споделува и фотографија од 15 февруари 1989 година.

На неа се гледа генералот Борис Громов, командант на 40 армија на СССР, како минува со синот преку Мостот на пријателството од Авганистан во Узбекистан. Тоа беше последниот советски војник кој ја напушти таа земја.

Во Авганистан за 20 години загинаа нешто помалку од 2.500 американски војници, а во 10 години 14.450 советски војници. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен кажа дека од 14 август со летови се префрлени над 123.000 луѓе од земјата, а САД во Авганистан оставиле меѓу 100 и 200 државјани (Британија призна дека зад нив останале најмалку 500 луѓе).

Соединетите Американски Држави го повлекоа дипломатското претставништво од Авганистан и операциите ќе ги водат од Катар, кажа Блинкен.

„Почна ново поглавје на американскиот ангажман во Авганистан. Тоа ќе го водиме со дипломатија“, кажа шефот на американската дипломатија и додаде дека Вашингтон ќе продолжи неуморно да им помага на луѓето да го напуштат Авганистан.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе