Формирана автокефална Украинска православна црква

Во Киев е формирана автокефална Украинска православна црква, одвоена од Московската патријаршија.

На соборот на претставниците на новата црква, на која присуствуваше и претседателот на Украина Петро Порошенко, за поглавар на црквата е избран 39-годишниот митрополит Епифаниј, пренесе Ројтерс.

„Овој ден ќе влезе во историјата како свет ден... како ден на конечната независност од Русија“, рече Порошенко до илјадниците приврзаници, кои извикуваа „Слава, слава, слава“.

„И Украина нема повеќе да пие, како што рече Тарас Шевченко ‘Московски отров од московска чаша’“, рече тој, цитирајќи го националниот поет.

„На сите им честитам за формирањето автокефална Украинска православна црква, која само што е создадена“, рече Порошенко пред илјадниците луѓе кои денес се собраа пред храмот на Света Софија во Киев.

Новиот поглавар на црквата е избран зад затворени врати на т.н. собор на обединување, наведе АП.

Овој собор се одржува за време на прогласената воена состојба која е прогласена во десет погранични региони на Украина.

Воената состојба е прогласена на 26 ноември на 30 дена поради „руската закана“ по инцидентот во Керченскиот теснец, кога руските поморски сили запленија три украински воени бродови и ги уапсија членовите на екипажот, под обвинение дека ги нарушиле руските територијални води.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе