Фон дер Лајен: За одобрување на вакцината Спутник V недостигаат валидни податоци

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен смета дека Европа е добро подготвена за можно давање трета доза вакцина против коронавирусот, и укажа дека за одобрување на руската вакцина Спутник V недостигаат валидни податоци.

EPA-EFE

„Порачавме кај Бајонтек/Фајзер 1,8 милијарди дози до 2023 година. Тоа е најголемата нарачка низ светот и доволна е за можно давање трета доза во ЕУ, како и прилагодување на новите соеви“, објасни Фон дер Лајен за германската мрежа РНД.

Кога станува збор за одобрување на руската вакцина Спутник V од страна на Европската агенција за лекови (ЕМА) истакна дека тој процес и понатаму е неизвесен.

„Досега произведувачот не успеа да испорача доволно валидни податоци за да ја докаже безбедноста на вакцината“, кажа таа додавајќи дека тоа отвора бројни прашања.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе