Фон дер Лајен повторно во Киев, главна тема кандидатурата на Украина за членство во ЕУ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен повторно го посети Киев за да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски за напредокот на Украина кон членството во Европската унија и реконструкцијата на земјата.

Фото: ЕПА

„Повторно сум во Киев за да се сретнам со претседателот Володимир Зеленски и премиерот Денис Шмихал“, напиша таа на Твитер. Таа рече дека ќе разговара за заедничките напори потребни за обнова на земјата и за напредокот што Украина го постигна на својот европски пат.

„Ова ќе придонесе за нашата проценка, која наскоро ќе ја претставиме“, рече Фон дер Лајен.

Ова е втор пат таа да ја посети Украина од почетокот на војната во февруари. Таа, исто така, ја посети земјата на почетокот на април со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика. Тогаш беа во посета на Буча во близина на Киев, каде што беа пронајдени стотици тела на цивили по повлекувањето на руските сили.

Европската комисија во петок ќе даде мислење за тоа дали Украина треба да добие статус на кандидат за ЕУ, пред самитот на 23 и 24 јуни, што исто така ќе биде тема. Украина поднесе барање за членство во ЕУ во март, непосредно откако Русија ја започна инвазијата на 24 февруари.

Иако многу земји го поддржуваат пристапувањето на Украина во ЕУ, некои се многу резервирани, вклучувајќи ги Холандија и Данска, но и Германија и Франција.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе