Финскиот претседател се сомнева дека спорот на НАТО со Турција ќе биде решен до самитот

Финскиот претседател Саули Ниинисто изјави дека се сомнева дека спорот со Турција околу приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО ќе биде решен пред самитот следната недела во Мадрид.

Фото: ЕПА

Говорејќи на прес-конференција со претседателката на Европарламентот, Роберта Мецола, Ниинисто рече дека е напредок и тоа што двете земји преговараат, дури и ако Турција не ја промени својата позиција.

Шведска и Финска кон средината на мај аплицираа за членство во воената алијанса. Турција во моментов е единствената членка на НАТО што го блокира почетокот на процесот на пристапување на двете земји.

Анкара ја оправдува својата позиција велејќи дека Финска и Шведска поддржуваат „терористички организации“ како што е забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК).

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе