Финска потврди: Сакаме во НАТО и тоа без одложување

Финска потврди дека сака да влезе во НАТО.

Фото: Пиксабеј

Претседателот Саули Ниинисто рече дека Финска, која дели проблематично минато и граница долга 1.300 километри со Русија, мора да поднесе барање за членство во НАТО и тоа „без одложување“. Ова е голема промена во политиката поттикната од руската инвазија на Украина.

Во заедничката изјава со премиерката Сана Марин се вели: „Се надеваме дека чекорите што треба да се преземат за да се донесе оваа одлука брзо ќе бидат решени во следните неколку дена“.

Руската инвазија на Украина ги турна Финска и Шведска на работ на поднесување барање за членство во НАТО и откажување од верувањето кое со децении постоело дека мирот најдобро се одржува доколку јавно не се бираат страни.

Откако Русија го анектираше Крим во 2014 година, Финска ја засили соработката со НАТО. Но, досега нема аплицирано за членство за да ги задржи добрите односи со својот источен сосед.

Русија предупреди дека ќе распореди нуклеарно оружје и хиперсонични ракети во Калининград, нејзината енклава на балтичкиот брег, доколку Финска и Шведска одлучат да се приклучат на НАТО.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе