Фијала е нов премиер на Чешка, Бабиш е политичко минато

Петр Фијала денес стапи на функцијата премиер на Чешка, со што Андреј Бабиш официјално стана дел од политичкото минато.

EPA-EFE

Лидерот на чешкиот десен центар Фијала е именуван денес за нов премиер, откако на октомвриските парламентарни избори го исфрлија милијардерот Андреј Бабиш, соопшти чешкото претседателство.

Именувањето доаѓа откако претседателот Милош Земан вчера ја напушти воената болница во која мина неколку недели.

Шефот на државата беше отпуштен од болница во четврток, но беше повторно хоспитализиран поради позитивен тест на коронавирусот.

За првпат беше примен на интензивна нега ден по парламентарните избори и остана повеќе од три недели пред да биде префрлен во одделот за опоравување.

Тој на 11 ноември ја прифати формалната оставка на владата на популистичкиот премиер Андреј Бабиш, по изборниот пораз кој Бабиш тешко го прифати.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе