Фејсбук во Русија би можел да плати десетици милиони долари казни

Фејсбук ги исполни руските барања да избрише одредени содржини кои Москва ги смета за нелегални, но и понатаму се соочува со можноста за големи казни бидејќи тоа го направил преспоро, јавува весникот Ведомости, повикувајќи се на рускиот регулатор за комуникации.

EPA-EFE

Регулаторот Роскомнадзор минатата недела се закани да го казни Фејсбук со 10 отсто од годишниот промет кој го остварува во Русија доколку не ги отстрани содржините кои Русија ги забрани. Исполнувањето на тоа барање може да значи дека Фејсбук подлегнува на рускиот притисок.

Експерти за Ведомости проценија дека Фејсбук во Русија годишно заработува меѓу 165 и 538 милиони долари.

Роскомнадзор соопшти дека Фејсбук отстранил дел од забранетата содржина од своите платформи, вклучувајќи го Инстаграм, но дека сепак може да се соочи со казна поради тоа што содржината не ја избришал порано.

„Вкупно 1.043 објави во моментов сè уште се неизбришани од Фејсбук и 973 од Инстаграм“, кажа еден службеник за Ведомости.

Претходно годинава Роскомнадзор им наложи на Фејсбук и други социјални медиуми да ги отстранат содржините во кои се повикуваат малолетници да учествуваат во антивладините протести по апсењето на опозиционерот Алексеј Навални.

Руските медиуми јавија дека Фејсбук би бил казнет за тоа што не тргнал постови кои содржат детска порнографија и промовираат употреба на наркотици.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе