На американските претседателски избори

Фејсбук ги предупреди корисниците дека не е точно тврдењето на Трамп дека победил

Фејсбук реагираше на неиздржаната објава на претседателот Трамп дека победил на изборите.

Фото: ЕПА

„Откако претседателот Трамп почна со предвремени тврдења за победа, почнавме да известуваме за најновите информации на Фејсбук и Инстаграм, така што сите да знаат дека гласовите сè уште се бројат и дека победникот не е познат“, изјави портпаролот на Фејсбук за Ен-би-си њуз.

Милиони легитимни гласови сè уште се бројат во клучните држави Пенсилванија, Мичиген и Висконсин и други, што може да влијае на резултатот од изборите. Изборните претставници велат дека може да поминат неколку дена пред да биде потврден победникот во овие држави.

Претходно, Твитер презеде слични чекори за да се спротивстави на погрешните информации околу изборниот резултат. Мрежата постави предупредување на твитот од Трамп во кој тој, без докази, рече дека „тие се обидуваат да ги УКРАДАТ изборите“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе