ФБИ упадна во куќата во Вашингтон на милијардерот Дерипаска, сојузникот на Путин (ВИДЕО)

Американското Федерално истражно биро презело „активности за спроведување на законот“ во куќата на рускиот милијардер Олег Дерипаска во Вашингтон, потврди службата за комуникации на ФБИ, пренесува Си-ен-ен.

EPA-EFE

Се наведува дека конкретната причина за упадот на агентите на ФБИ во куќата на Дерипаска сè уште не е познат, а портпаролот на ФБИ не изнесе детали.

Ен-би-си од лице место јави дека федералните агенти се наоѓаат околу имотот и не дозволуваат пристап на никому.

Олег Владимирович Дерипаска, руски милијардер, индустријалец и соработник на рускиот претседател Владимир Путин, се наоѓа на црната листа на САД.

Вашингтон претходно ги укина санкциите против неговите две главни компании – алуминиумскиот гигант Русал и неговата матична Ен+ група, откако тој го пренесе управувањето на други лица.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе