Советникот на Белата куќа

Фаучи: Вакцина против коронавирусот можеби на почетокот на 2021 година

Советникот на Белата куќа за коронавирусот, докторот Ентони Фаучи, кажа дека останува на својата проценка дека безбедна и ефикасна вакцина против тој вирус може да биде спремна на почетокот на 2021 година, а дека е „малку веројатно“ тоа да се случи порано.

EPA-EFE

Телевизијата Си-би-ес денес објави дека Фаучи кажал дека „поверојатното сценарио“ е дека за вакцината ќе се знае повеќе на крајот на оваа година и дека вакцинацијата би почнала на почетокот на 2021.

Бидејќи истражувањето за потенцијалната вакцина за коронавирусот на компанијата Астразенека е сопрена бидејќи еден учесник на тестирањето во Британија се разболел, Фаучи кажа дека тоа е рутинска работа при истражувањето на вакцините во поодмината фаза.

Привременото сопирање на тестирањето е „еден од безбедносните вентили кои постојат во клиничките тестирања какво што е тоа“, кажа Фаучи.

Фаучи повторно ги соевтуваше Американците да користат маски, да држат физичка дистанца и да избегнуваат гужва.

САД се први во светот по бројот на случаи на коронавирусот со 6,3 милиони заразени и речиси 190.000 мртви.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе