Со вакцината на Модерна

Фаучи се вакцинираше против коронавирусот (ВИДЕО)

Главниот американски експерт за заразни болести, доктор Ентони Фаучи, и американскиот министер за здравство Алекс Азар јавно денес се вакцинираа со вакцината на Модерна против ковид-19.

EPA-EFE

„Имам голема доверба во безбедноста и ефикасноста на оваа вакцина и сакам да ги охрабрам сите кои имаат шанса да се вакцинираат, за да имаме заштита во оваа земја која ќе стави крај на пандемијата“, кажа Фаучи пред вакцинирањето во клиничкиот центар Бетезда во Мериленд.

Вакцината на Модерна се дава во две дози.

Други високи јавни функционери, вклучувајќи го новоизбраниот претседател Џо Бајден и потпретседателот Мајк Пенс, се вакцинираа со вакцината развиена од Бајонтек и Фајзер, која прва беше одобрена.

Вакцината на Модерна во САД беше одобрена минатата недела.

Во САД со коронавирусот се заразија речиси 18 милиони луѓе, а над 319.000 умреа од компликации со вирусот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе