Фаучи: САД би можеле да се вратат во нормалност дури во 2022

Водечкиот американски имунилог и директор на Националниот институт за алергиски и инфективни болести Ентони Фаучи изјави денес дека Соединетите Американски Држави би можеле да се вратат на „нешто слично на нормалност“ дури во 2022 година.

EPA-EFE

Зборувајќи на панел за пандемијата на ковид-19 на Универзитетот Мелбурн, Фаучи кажа дека дури и ако во следните неколку месеци во Америка биде регистрирана вакцина, поголемиот дел од населението би ја примил до крајот на следната година.

„Не сме во добра ситуација“, кажа д-р Фаучи и наведе дека во Америка секој ден во просек се заразуваат по 70.000 луѓе.

Фаучи ги пофали Австралијците поради тоа што практично сите носат маски, додавајќи дека би било многу добро кога Американците би го прифатиле тој менталитет.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе