Фаучи: Не мора повеќе да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Водечкиот американски имунолог Ентони Фаучи, советник на американскиот претседател за пандемијата, им се довери на новинарите дека се чувствува олеснето со заминувањето на Доналд Трамп од Белата куќа.

Фото: ЕПА

Со почетокот на пандемијата многу активен во комуникацијата со новинарите, Фаучи во последните месеци се држеше на дистанца од медиумите.

„Отсекогаш зборував сè што знам и затоа понекогаш имав проблеми“, рече тој.

Објасни дека му било тешко да слуша изјави што немаат научна основа. Тој исто така призна дека многу му сметало кога Трамп во март се залагал за употреба на хидроксихлорокин во третманот на коронавирусот, лек против маларија за кој се покажало дека нема никаков ефект против вирусот.

„Не беше воопшто лесно да му се противречи на претседателот“, рече Фаучи, додавајќи: „И не се чинеше дека тоа може да помине без последици“.

„Сознанието дека можам да дојдам овде денес, да кажам што знам, да презентирам докази и да зборувам врз основа на науката е чувство што ослободува“, заклучи тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе