Фаучи ѝ се извини на Британија за изјавата дека прерано ја одобрила вакцината

Главниот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, се извини за изјавата дека британските власти прерано ја одобриле вакцината против ковид-19, велејќи дека тој има „голема верба“ во државните регулатори на таа земја.

Фото: ЕПА

Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести на САД, предизвика контроверзии со претходната изјава дека британските здравствени регулатори не ги проучувале податоците за студијата толку внимателно како што правела Управата за храна и лекови на САД (ФДА).

Тој рече дека сака да каже дека американските власти работат поинаку од своите британски колеги, а не подобро, и дека неговите коментари не биле веродостојно пренесени.

„Имам голема верба и во научната заедница и во регулаторите во Велика Британија и секој што ме познава мене и мојот став кон тоа, кој е ист со децении, знае дека е така“, изјави Фаучи за Би-би-си.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе