Фајзер ги намалува испораките на вакцини за Европа

Фајзер привремено ќе ги намали испораките на вакцини за Европа, соопшти норвешкиот Институт за јавно здравје.

EPA-EFE

Испораките ќе бидат намалени сè додека американската компанија не ги зголеми капацитетите на своето производство.

„Ова привремено намалување ќе влијае на сите европски земји“, се наведува во соопштението на норвешкиот институт.

Се наведува и дека очекувале да добијат 43.875 дози од вакцината од Фајзер следната недела, но дека, по сè изгледа, ќе добијат 36.075 дози.

Институтот соопшти дека денес дознале дека испораките ќе бидат намалени, а тоа, како што наведуваат, е последица на ограничувањето на производството во Фајзер чија цел е зголемување на капацитетите на две милијарди дози вакцини годишно во однос на моменталните 1,3 милијарди.

„Сè уште не е јасно колку време ќе биде потребно пред Фајзер повторно да го достигне максималниот капацитет на производство“, порача норвешкиот институт.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе