Европската Унија го осуди руското информатичко шпионирање и се закани со санкции

Европската Унија го осуди „неприфатливото“ информатичко шпионирање на Русија против европските политички лидери и размислува за мерки за негово санкционирање.

EPA-EFE

„Некои земји членки на ЕУ забележаа злонамерни информатички активности означени како Гоустрајтер и ги поврзаа со руската држава“, истакна шефот на европската дипломатија Жосеп Борел во соопштението објавено во име на дваесет и седумте членки на ЕУ.

„Тие активности се неприфатливи бидејќи сакаат да го загрозат нашиот интегритет и нашата безбедност, вредностите и демократските принципи и основното дејствување на нашите демократии, така што овозможуваат дезинформирање и манипулирање со информацијата“, предупреди тој.

Нападите биле насочени против парламентарни пратеници, државни службеници, политичари, новинари и припадници на граѓанското општество, а се изведувале со пристап во информатичките системи, во лични компјутери и со кражба на податоци, се додава во соопштението.

Германската влада ги обвини руските тајни служби за „фишинг“ напади или мрежна кражба на идентитет, чија цел биле германски пратеници и ги осуди обидите за влијаење врз германските парламентарни избори кои ќе се одржат во недела.

Германското правосудство води истрага поради „сомнежи во работата на странските разузнавачки служби“.

„ЕУ и нејзините членки остро ги осудуваат тие злонамерни кибернетички активности со кои сите вмешани страни мора веднаш да престанат“, истакна Борел.

„Ја повикуваме Руската Федерација да ги прифати стандардите на одговорно однесување на земјите во информатичкиот простор. ЕУ на тоа прашање ќе се врати на идните состаноци и ќе размисли за воведување нови мерки“, истакна тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе