За „недејствување“ кон земји како Полска

Европарламентот ја тужи Европската комисија

Европскиот парламент ја тужи извршната гранка на владата на ЕУ, Европската комисија, поради тоа што не го употребила механизмот за санкции против земји-членки што ги кршат правилата, како што е Полска.

Фото: ЕПА

Механизмот за кој станува збор беше воведен кон крајот на 2020 година и ѝ овозможува на ЕУ да го запре финансирањето на земјите-членки за кои Брисел смета дека му пркосат на владеењето на правото. Нацијата што во моментов е на врвот на црната листа е Полска, чија конзервативна влада усвои голем број политики што ЕУ ги смета за спорни.

„Очекуваме Европската комисија да дејствува на доследен начин и да го исполни она што го изјави претседателката Фон дер Лајен за време на нашата последна пленарна дискусија на оваа тема. Зборовите мора да се претворат во дела“, рече претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Марија Сасоли, коментирајќи го поднесувањето на тужбата.

 

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе