Европа не може долго да се носи со високите цени на гасот, вели шефот на германскиот гигант РВЕ

Европа треба да ја ограничи побарувачката за да ја реши енергетската криза и не може долго да се носи со високите цени на гасот, предупреди шефот на големата германска енергетска компанија РВЕ, Андре Штраке.

Фото: Пиксабеј

Европа се соочува со најголемата криза во снабдувањето со гас во историјата, откако рускиот Газпром ја прекина испораката преку гасоводот Северен тек 1 поради, како што тврди, проблеми со турбините предизвикани од западните санкции.

Западот ѝ воведе санкции на Москва поради руската инвазија на Украина, а Газпром се најде на удар откако ја испрати турбината на сервис на Сименс Енерџи. Германската компанија планираше да ја сервисира во Канада, која го блокираше нејзиното враќање во Русија поради санкциите.

Суспензијата дополнително го поттикна растот на цените на гасот на европскиот пазар, принудувајќи многу земји да се подготват за можно рационализирање на потрошувачката и на граѓаните и компаниите да им помогнат со плаќањето на сметките.

Во јули, ЕУ побара од 27-те земји-членки доброволно да ја намалат потрошувачката на гас за 15 проценти оваа зима, а министрите за енергетика во петок треба да ја разгледаат и можноста за ограничување на цените.

Шефот на германската РВЕ верува дека ограничувањето на цените на гасот нема да помогне во енергетската криза, сугерирајќи го како можно решение намалувањето на побарувачката.

„Морате да имате доза на уништување на потрошувачката бидејќи набавката може да биде побрза. Високите цени се добра причина за закочување на побарувачката, но знаеме дека тоа е политички тешко“, истакна Штраке на состанокот во Италија.

Шефот на германската компанија смета дека Европа нема трајно да се откаже од рускиот гас бидејќи трошоците за компаниите и домаќинствата се високи: „Светот живее во циклуси. Се сомневам дека Европа може долго време да си дозволи толку високи цени на енергијата“.

Тој, исто така, предупреди дека ако Европа сака повеќе течен гас, ќе мора да инвестира повеќе во копнени терминали. „Пловечките простори за складирање треба да бидат краткорочно решение“, рече Штраке.

Аналитичарите проценуваат дека Европа ќе мора да увезе околу 200 милиони тони течен природен гас во следните 10 години за постепено да го укине увозот на руски гас.

На Германија, најголемиот европски увозник на руски гас, ѝ требаат околу 40 милиони тони ЛНГ за да ги замени 50 милијарди кубни метри гас што доаѓаа од Русија преку цевководи.

Шефот на енергетскиот регулатор Клаус Милер рече дека до три пловечки терминали за увоз на ЛНГ треба да ѝ бидат достапни на Германија оваа зима и шест до седум во 2023 година. ЛНГ терминалите се важни за да се спречи недостиг на гас, „но ЛНГ е скап“, нагласи Милер.

Главниот извршен директор на германскиот увозник на гас Унипер, Клаус-Дитер Маубах, вели дека најлошото допрва доаѓа бидејќи цените ќе продолжат да растат поради загриженоста за набавките од Русија во текот на есента и зимата.

„Го кажав тоа повеќе пати во текот на годината. Најлошото допрва доаѓа“, рече Маубах, според извештајот на Си-ен-би-си.

„Цените на големопродажниот пазар се 20 пати повисоки отколку пред две години. Дваесет пати повисоки! Затоа мислам дека треба да имаме навистина отворена дискусија со сите одговорни лица за тоа како да се поправи“, додаде тој.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе