Европа ја повикува Меркел да се огласи за Русија

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел не планира, во моментов, јавно да се изјаснува во врска со Русија.

EPA-EFE

Меркел кон крајот на февруари го осуди нападот на Русија на Украина. Од нејзиниот кабинет за агенцијата ДПА беше соопштено дека нејзината изјава и понатаму важи и дека не е планирано понатамошно јавно изјаснување.

Нејзиниот портпарол додаде дека Меркел во моментов е на приватно патување во Италија.

Италијанскиот весник Ла национе објави фотографии од Меркел во Фиренца, каде во придружба на поранешната амбасадорка во Ватикан Анете Шаван, посетува музеи.

Меркел го осуди рускиот напад на Украина во пишана изјава и ги поддржа напорите на нејзиниот наследник канцеларот Олаф Шолц за сопирање на оружениот конфликт.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Меркел дека сноси дел од одговорноста за актуелните случувања бидејќи НАТО во 2008 година го одбил приемот на Украина токму поради нејзиното залагање. Покрај тоа, полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Меркел за „водење погрешна политика кон Русија“.

„Госпоѓо канцеларка, молчите од почетокот на војната. Притоа токму политиката на Германија во изминатите 10-15 години доведе до тоа Русија сега да има сила заснована на монополот на продажба на суровини“, смета Моравјецки.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе