ЕУ ќе ѝ помогне на Црна Гора да го реши проблемот со долгот кон Кина

Европската Унија е спремна да ѝ помогне на Црна Гора во наоѓањето решенија за враќање на долгот кон кинеските банки, кој државата го зема за да финансира инфраструктурни проекти, изјави портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро.

EPA-EFE

Додаде дека ЕУ е загрижена поради социоекономските и финансиските ефекти кои може да ги имаат кинеските инвестиции.

Потпретседателот на црногорската влада Дритан Абазовиќ при првата посета на Брисел, на 17 март, пред пратениците на Европскиот парламент побара помош од ЕУ, наведувајќи дека Кина врши влијание преку доделениот кредит за делницата на автопатот Бар-Бољаре.

„ЕК и понатаму ќе ја поддржува Црна Гора на патот кон членството во ЕУ и во тој контекст ќе соработува со државата во наоѓањето финансиски решенија за нејзините инвестициски проекти и ќе обезбеди одржливост на нејзиниот јавен долг“, кажа Писонеро за Радио слободна Европа.

Таа додаде дека секоја држава може слободно да ги утврди инвестициските цели.

Писонеро додаде дека ЕК е загрижена поради социоекономските и финансиските ефекти кои некои кинески инвестиции може да ги имаат.

„Постои ризик од макроекономски нерамнотежи и зависност од долгот“, предупреди таа.

Кинеската компанија ЦРБЦ ја гради првата делница од автопатот, а кинеската Ексим банка ѝ даде кредит на Црна Гора од 809 милиони долари, чија отплата на главнината почнува кон средината на оваа година.

Министерот за финансии Милојко Спајиќ потврди вчера дека владата на Црна Гора преговара за дополнителен кредит со Ексим банката во износ од 127 милиони долари.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе