Слобода на информирањето

ЕУ го забрани емитувањето на Спутник и РТ во Европа

Европската Унија го забрани емитувањето и дистрибуцијата на содржините на Спутник и РТ во ЕУ, јавуваат руските медиуми.

EPA-EFE

Претходно сервисите Гугл дискавер и Гугл њуз го ограничија прикажувањето на материјали од сите ресурси на медиумската група Русија севодња, а компанијата Мета (Фејсбук и Инстаграм) ги исклучи апликациите во сопственост на оваа група.

Медиумската група Русија севодња претставува низа информативни ресурси – во странство тоа се меѓународната новинска агенција РТ и Спутник, а во Русија – РИА Новости, Прајм, ИноСМИ, Украина.ру, Балтњуз и ТОК.

Забраната ќе остане на сила „сè додека не заврши агресијата на Украина и додека Руската Федерација и нејзините медиумски сервиси не престанат да шират дезинформации и информациски манипулации против ЕУ и нејзините членки“, се наведува во соопштението.

Заменичката уредник на РТ Ана Белкина ја осуди одлуката и кажа дека критичарите на медиумот „не дадоа ниту еден пример, ниту едно зрно доказ дека она што РТ го пренесува деновиве не е вистина“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе