ЕУ ги осуди плакатите на Орбан: Непримерно е санкциите против Русија да се споредуваат со бомби

Европската комисија ја осуди кампањата на владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан во која на плакати ги споредува санкциите на ЕУ против Русија со бомби. ЕК смета дека плакатите се непримерни, пренесува Јуроњуз. Плакатите се однесуваат на анкета на граѓаните на Унгарија за санкциите против Русија која се спроведува до декември.

Скриншот Твитер

„Непримерно е да се прикажуваат слики на бомби или проектили во врска со санкциите, додека целта на санкциите е токму сопирање на бомбите кои паѓаат на Украина“, им кажа на новинарите Дана Спинант, заменичка на главниот портпарол на Европската комисија.

Европската Унија до сега ѝ воведе осум рунди санкции на Русија поради војната во Украина, насочени на увозот на руски јаглен, нафта, челик и дрво, со забрана за извоз на одредени високотехнолошки производи во Русија во обид да се влијае на финансирањето на војната.

Унгарскиот премиер Орбан сè повеќе ги осудува санкциите против Русија и кажува дека имаат поголемо влијание врз европските економии отколку на руската економија. Во мај изјави дека санкциите на руската нафта ќе имаат ефект на нуклеарна бомба на економијата на Унгарија.

Санкциите на ЕУ мора да бидат одобрени едногласно, што значи дека Унгарија го одобрила секој пакет. Меѓутоа, Будимпешта го искористи своето право на вето за да изнуди исклучоци, главно во врска со ембаргото на нафтата.

Унгарија го блокираше додавањето на патријархот Кирил, поглаварот на Руската православна црква и верен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, на листата на санкции. Унгарија склучи нов договор за снабдување со рускиот нафтен џин Газпром и покрај повиците во ЕУ да е намали зависноста од руските енергенси.

Плакатите со кампањата на унгарската влада прикажуваат проектили на кои пишува „санкции“ со слоганот „Санкциите на Брисел нè ограбуваат нас“. Плакатите промовираат „национални консултации“ кои треба да се спроведат во ноември како анкета на граѓаните за санкциите.

Прашалникот Унгарците можат да го пополнат дома и да го испратат по пошта.

Во воведот на прашалникот е наведено: „Ова се прашања со идните консултации на Унгарија за пропаднатите санкции на Брисел“. Санкциите се опишани како рестриктивни мерки и како „санкции кои потекнуваат од лидерите на Брисел“. Во прашалникот унгарските граѓани се прашуваат дали се сложуваат со нафтените санкции на ЕУ „и покрај значителното изземање кое Унгарија го обезбеди“. Исто така, се прашуваат дали се сложуваат со санкции за снабдувањето со природен гас, како и оние кои се однесуваат на туризмот.

„Бројот на туристи од Русија значително опадна. Оваа мерка ја погодува и Унгарија, особено бидејќи бројот на туристи од странство е сè уште под нивото пред пандемијата. Овој сектор обезбедува работа за илјадници луѓе во нашата земја“, се наведува во прашалникот.

Националните консултации се отворени до 9 декември 2022 година.

Легенда под Главна слика

Скриншот Твитер

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе