Еруптираше најголемиот вулкан во светот (ВИДЕО)  

Утринава по локално време за Хаваи и околните води беше издадено предупредување за наноси на пепел по ерупцијата на Мауна Лоа, најголемиот активен вулкан во светот. На делови од островот би можеле да се насобере и околу половина сантиметар пепел.

EPA-EFE

„Луѓето со респираторни болести треба да останат во затворено за да избегнат вдишување честички пепел, а секој кој излегува на отворено треба да ги покрие устата и носот со маска или ткаенина“, предупреди Националната метеоролошка служба во Хонолулу. „Можна е штета за посевите и животните. Се очекуваат помалу оштетувања на опремата или инфраструктурата. Намалена е видливоста. Може да биде потребно и опсежно чистење“, се додава во предупредувањето.

Истекувањето на лавата за сега е ограничено на врвот и не се заканува на заедниците во подножјето, соопшти Хавајската вулканска опсерваторија. Додава дека ветерот може да носи вулкански гас и пепел, пренесува Си-ен-ен.

„Врз основа на минатите случувања, раните фази на ерупција на Мауна Лоа можат да бидат многу динамични и може брзо да ја менуваат позицијата и напредувањето на тековите на лавата. Ако ерупцијата остане на врвот, тековите на лавата најверојатно ќе се задржат на рабовите. Но, ако еруптивните отвори мигрираат, текот на лавата би можел да тргне надолу“, наведе Опсерваторијата.

Мауна Лоа, мерен по својот обем, е најмасивниот вилкан на Земјата. Вулканот, кој покрива половина од островот Хаваи, еруптирал 33 пати од 1843 година. Последен пат еруптирал во 1984 година, а оваа долга состојба на мирување во која е вулканот е најдолгата забележана во историјата.

Националната метеоролошка служба во Хонолулу на крајот на минатиот месец укажа на зголемена сеизмичка активност и зголемена стапка на потреси во областа на вулканот. „Потресната активност порасна од пет до 10 потреси дневно од јуни 2022 на околу 10 до 20 потреси дневно во јули и август“, тврди американскиот Геолошки институт. Најголемата бројка од над 100 потреси дневно е забележана на 23 и 29 септември.

Зголемената активност го поттикна Националниот парк Хавајски вулкани во октомври да го затвори врвот на Мауна Лоа за сите планинари на неодредено време.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе