Ерменскиот премиер: Имаме докази дека Турција воено ги поддржува азербејџанските сили во Нагорно Карабах

Ерменија има докази дека Турција воено ги поддржува азербејџанските сили во Нагорно Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан.

EPA-EFE

Во интервју за францускиот весник Фигаро, Пашинјан ја обвини Турција дека ја поддржала азербејџанската војска со борбени авиони, дронови и друга воена опрема.

„Постојат докази дека турски воени команданти се директно вмешани во водењето на офанзивите“, изјави ерменскиот премиер во денес објавеното интервју.

Според него, турските сили користат беспилотни летала и авиони Ф-16 во бомбардирањето на цивилните зони во Нагорно Карабах.

„Знаеме дека Турција обучила и превезла илјадници платеници и терористи од областите кои ги окупира на северот на Сирија“, кажа Пашинјан.

Азербејџанскиот претседател Олхам Алиев кажа претходно дека авиони Ф-16 на турските воздухопловни сили не учествуваат во борбените дејства во Нагорно Карабах.

Ерменското министерство за одбрана соопшти претходно дека турски Ф-16 соборил ерменски авион Су-25.

Азербејџан ги отфрли тие тврдења.

Новиот судир околу Нагорно Карабах, мнозински ерменска енклава во Азербејџан, изби на 27 септември и од тогаш загинаа повеќе од 100 луѓе, а ранети се стотици.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе