Нагорно-Карабах

Ерменија и Азербејџан се судрија околу спорен регион, соборени дронови и хеликоптер

Ерменија во неделата наутро рече дека соседен Азербејџан нападнал цивилни населби во регионот Нагорно-Карабах и ги повика жителите во спорниот регион да одат во засолништа.

EPA-EFE/MINISTRY OF DEFENCE OF ARMENIA

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили собориле два азербејџански хеликоптери и три беспилотни летала како одговор на нападите, за кои рекоа дека започнале во 4:10 часот според ГМТ. Целта на нападот биле цивилни населби, вклучувајќи го и регионалниот центар Степанакерт.

„Нашиот одговор ќе биде пропорционален, а военото раководство на Азербејџан носи целосна одговорност за ситуацијата“, се вели во соопштението на ерменското министерство за одбрана.

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започнало воена операција долж „линијата на контакт“, ничија земја што ги одделува силите поддржани од Ерменија од азербејџанските сили во регионот, објавија руските новински агенции.

Министерството соопшти дека азербејџанскиот хеликоптер бил соборен, но дека екипажот преживеал.

Двете поранешни советски земји веќе четири децении се заглавени во нерешен конфликт околу Нагорно-Карабах, меѓународно признат како дел од Азербејџан, но контролиран од етничките Ерменци. Граничните судири се интензивираа во последните месеци.

Ерменското Министерство за надворешни работи ја осуди „агресијата на воено-политичкото раководство на Азербејџан“ и рече дека ерменската страна ќе одговори соодветно воено и политички.

Етничките Ерменци во Нагорно-Карабах прогласија независност за време на конфликтот што избувна по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Иако се согласија за прекин на огнот во 1994 година, Азербејџан и Ерменија меѓусебно се обвинуваат за нападите околу Нагорно-Карабах и долж државната граница меѓу двете земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/MINISTRY OF DEFENCE OF ARMENIA

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе