Ерменија и Азербејџан продолжуваат да водат жестока војна, пропаѓа планот на Американците (ВИДЕО)

Шансите за завршување на целомесечното крвопролевање во планинската енклава Нагорно Карабах изгледаат сѐ послави откако Азербејџанците и Ерменците ги продолжија борбите пред утрешните преговори во Вашингтон.

EPA-EFE

Планот на шефот на американската дипломатија Мајк Помпео во петок да се сретне со министрите за надворешни работи на Азербејџан и Ерменија поттикна надеж дека двете поранешни советски републики ќе се договорат и ќе го прекинат најжестокиот конфликт од средината на 1990-тите.

Но, та надеж нагло стивна поради продолжувањето на судирите во и околу Нагорно Карабах, одметнатата територија во Азербејџан, но под контрола на Ерменците и поради жестоката реторика од двете страни.

Стотици луѓе загинаа од избивањето на борбите на 27 септември, поттикнувајќи страв од поширока војна во која би се вклучиле Русија и Турција и загриженоста за безбедноста на нафтоводите и гасоводите со кои азербејџанските енергенси се транспортираат на светскиот пазар.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави вчера дека во овој момент не гледа дипломатско решение за долгогодишниот конфликт, додека претседателот на Азербејџан Илхам Алиев во разговор за весникот Никеи денес кажа дека шансите за постигнување мир се „многу слаби“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе