Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за бомбардирање на станбени згради

Ерменија и Азербејџан уште еднаш во саботата меѓусебно се обвинија за бомбардирање на станбени области, и покрај договорот за избегнување намерно целење на цивили во планинската енклава Нагорно-Карабах и околу неа.

EPA-EFE/HAYK BAGHDASARYAN

Гранатирањето е пријавено од двете страни неколку часа по последниот договор за ублажување на конфликтот, договорен по преговорите во Женева меѓу министрите за надворешни работи на двете земји и претставници од Франција, Русија и САД.

Договорот со копретседателите на Минската група на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) требаше да биде четврти обид за прекин на огнот од почетокот на конфликтот на 27 септември. Бројот на жртви во најтешките воени конфликти во јужен Кавказ во последните 25 години надмина 1.000 и веројатно е многу поголем.

Нагорно-Карабах е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е населен и е под контрола на етнички Ерменци. Околу 30.000 луѓе беа убиени во војната во регионот 1991-1994.

Службата за вонредни случаи и спасувања на Нагорно-Карабах соопшти дека централниот пазар во Степанакерт, најголемиот град на енклавата, бил под оган и големи делови од него биле изгорени.

Шушан Степанјан, портпаролка на ерменското Министерство за одбрана, исто така рече дека неколку цивили се повредени во нападите врз стратешкиот град Шуши, 15 километри јужно од Степанакерт.

Министерството за одбрана на Азербејџан ги отфрли обете обвинувања. За регионите Тертер, Агдам и Агјабеди се вели дека биле под оган, како и Губади, град помеѓу енклавата и иранската граница окупирана од азербејџанската армија оваа недела.

Повеќе од 1.000 борци од војската на Нагорно-Карабах ги загубија животите. Азербејџан не објави податоци за своите воени жртви, додека Русија проценува дека има околу 5.000 мртви од секоја страна.

Примирјето не успеа да ги запре борбите, а последното беше со посредство на американскиот државен секретар Мајк Помпео минатата недела во Вашингтон.

Минската група на ОБСЕ соопшти дека Ерменија и Азербејџан исто така се договориле за размена на телата на борците и дека во рок од една недела ќе достават список на затвореници, со намера за можна размена.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/HAYK BAGHDASARYAN

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе