Ердоган: Во Сирија од Турција ќе се вратат милион сириски бегалци

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа кажа дека верува дека бројот на Сиријците што се враќаат од Турција во својата матична земја ќе достигне милион кога ќе се воспостави безбедносната зона во североисточна Сирија, на границата со Турција.

Во Турција живеат речиси 4 милиони Сиријци, што е најголемиот број протерани Сиријци во некоја земја за време на осумгодишната граѓанска војна. тензиите меѓу Турција и Сирија во последно време растат.

Турција е во преговори со Соединетите Американски Држави околу формирање безбедносна зона вдолж границата на североистокот на Сирија, каде САД ја поддржуваат курдската милиција ИПГ која Анката ја смета за терористичка организација.

Анкара бара курдските сили да се повлечат од таа област за да се обезбеди границата, додека Вашингтон бара гаранција дека нема да бидат оштетени нивните сојузници, предводени од Курдите, во борбата против Исламска држава во Сирија.

Турција и САД соработуваат и околу спроведувањето на договорот за сирискиот град Манбиџ за кој турски воени извори за Ројтерс изјавија дека напредува побавно од очекуваното.

Ердоган, обраќајќи им се на пратениците на својата Партија на правдата и развојот (АКП) во Анкара кажа: „Се трудиме колку можеме да ја прошириме безбедносната зона вдолж границата во нашата земја за сириските бегалци да можат да се вратат дома“.

„Во моментов се вратија 330.000 луѓе, но верувам дека таа бројка, кога ќе се решат проблемите во Манбиџ и во источен Еуфрат, набрзо ќе се зголеми на милион“, истакна турскиот претседател.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе