Ердоган вети поддршка за членство на Косово во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа денес дека Турција ќе му помогне на Косово да стане членка на НАТО.

EPA-EFE

Тој тоа го кажа по средбата со косовската претседателка Вјоса Османи во Анкара.

Ердоган потсети дека Турција беше втората земја која ја призна самопрогласената независност на Косово и додаде дека, како што тогаш не ѝ била потребна ничија дозвола, исто ќе постапи и кога Приштина ќе поднесе барање за влез во НАТО.

Додаде дека со Османи разговарал и за помош од Турција да се добијат признавања од земјите кои тоа не го направиле.

„Ние како важна земја во НАТО не гледаме ништо лошо во членството на Косово во Алијансата и го поддржуваме овој процес. Ќе преземеме чекори, како што помогнавме во процесот на признавање, истото ќе го направиме и во процесот на приемот на Косово во НАТО“, кажа Ердоган.

Тој кажа дека „искрена желба на Турција е процесот на дијалогот на Белград и Приштина што побрзо да заврши со сеопфатен договор кој ќе обезбеди стабилност во регионот“. Османи на заедничката конференција за новинари ѝ се заблагодари на Турција што е секогаш со Косово.

„Ситуацијата во Украина ја покажа потребата Косово да влезе во НАТО. Поддржувајќи го нашиот влез во НАТО, Турција дава директна поддршка на мирот и безбедноста низ регионот и на европскиот континент“, кажа Османи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе