Ердоган: Турција се надева на вртење нова страница со ЕУ

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган изрази желба за вртење „нова страница“ со Европската Унија по телефонскиот разговор со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

EPA-EFE

Тоа е прв контакт на Ердоган со висок функционер на ЕУ откако Унијата реши да ѝ воведе санкции на Турција.

„Додека Турција сака вртење нова страница со ЕУ, некои упорно се обидуваат да предизвикуваат кризи“, кажа Ердоган, додавајќи дека сака „повторно да разговара со ЕУ“.

Лидерите на Европската Унија на неодамнешниот самит во Брисел одлучија да ѝ воведат санкции на Турција поради нејзините „незаконски и агресивни акции“ на Медитеранот против Грција и Кипар.

ЕУ усвои индивидуални санкции кои се насочени против лицата вклучени во турските истражувања за нафта и гас во Средоземно Море, а листата на лица опфатени со санкциите ќе биде утврдена во следните недели.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе