Ердоган: Турција нема капацитет да прифати нов бран емигранти

Турција нема капацитет за прифаќање нов можен бран емигранти од Авганистан, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган.

EPA-EFE

Тој во телефонски разговор со германскиот колега Франк Валтер Штајнмаер кажа дека Германија и другите земји од Европската Унија би требало да им помогнат на соседите на Авганистан бидејќи „го носат бремето на авганистанската миграција“.

Турција во моментов е земја со најмногу прифатени емигранти, вклучувајќи 3,7 милиони Сиријци. Властите на таа земја се загрижени поради нов можен прилив на емигранти кои бегаат од талибанците во Авганистан.

Во Турција расте нетрпеливоста на граѓаните против емигрантите бидејќи државата е во тешка економска ситуација, влошена од пандемијата на коронавирусот, вклучувајќи и висока стапка на невработеност.

„Претседателот Ердоган подвлече дека Турција нема капацитет да го поднесе товарот на нова миграција“, се наведува во соопштението на неговиот кабинет.

Ердоган додаде дека никој не сака да се случи повторно сценарио слично на тоа од 2015 година, кога повеќе стотици илјади бегалци преку Турција бегаа од војната во Сирија кон западните земји.

ЕУ и Турција во 2016 потпишаа договор според кој Турција е должна да ги задржи емигрантите и да ги спречи да тргнат кон Европа, а за возврат турските граѓани добија можност за безвизни патувања и значителна финансиска поддршка од ЕУ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе