По најавата за санкции

Ердоган: Турција може да ја затвори базата Инџирлик за Американците

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека Турција би можела да ја затвори воздухопловната база Инџирлик за американските трупи, доколку Вашингтон ѝ воведе санкции на Анкара.

„Ние треба да ја донесеме одлуката за затворање на базата Инџирлик (за САД). Ако биде потребно тоа да се направи, ние ќе ги затвориме и Инџирлик и Куреџик“, порача Ердоган.

Тој додаде дека за двете страни е многу важно САД да не преземат чекори кои потоа не би можеле да се поправат.

„Нормално, Турција ќе одговори на секои санкции од САД“, изјави Ердоган.

Во базата Куреџик се иснталирани елементи од европскиот систем за противракетна одбрана.

Претходно и министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу соопшти дека Анкара може да побара од САД да ги повлечат своите војници од базата Инџирлик, доколку Вашингтон ѝ воведе санкции на Анкара поради руските ракетни системи С-400.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе