Ердоган слета во Белград, го пречека Вучиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ му е домаќин на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган кој денес и утре престојува во официјална посета на Србија.

EPA-EFE

Ердоган вечерва слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, со што почна неговата посета на Србија. Го придружува шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу.

На аеродромот во Белград ги пречекаа српскиот претседател Вучиќ и министерот за надворешни работи на Србија Никола Селаковиќ.

„Добредојдовте во Србија, драг пријателе! Се радувам на нашата повторно средба и уште една потврда на пријателството меѓу Србија и Турција“, напиша Вучиќ на Инстаграм со фотографиите со турскиот лидер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе