Ќе бара одобрување за турската вакцина

Ердоган: Шумските пожари се глобална закана како и пандемијата на ковид-19

Шумските пожари се глобална закана како и пандемијата на ковид-19, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува Анадолу.

EPA-EFE

„Целиот свет во моментов се соочува со овој предизвик, кој е како терористичка закана“, кажа Ердоган синоќа во телевизиско интервју.

Тој кажа дека во последните осум дена во Турција избиле 187 пожари, од кои 15 сè уште не се изгасени.

Турскиот претседател додаде дека вкупно 51 хеликоптер и 20 авиони се ангажирани во операциите за гасење на пожарите.

Според официјалните податоци, најмалку осум лица загинаа во пожарите во јужна и југозападна Турција од 28 јули.

Ердоган зборуваше и за вакцината против коронавирусот која ја развива Турција.

„Планираме во најкраток рок одобрување за итна употреба на турската вакцина Турковак и масовна вакцинација на ниво на државата“, кажа тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе