Поради договорот за нормализирање на односите со Израел

Ердоган се закани дека ќе ги прекине дипломатските врски со ОАЕ и ќе ја затвори амбасадата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека размислува да ги прекине сите дипломатски врски со Обединетите Арапски Емирати, откако заливската нација го обелодени историскиот договор за воспоставување официјални односи со Израел.

Фото: ЕПА

Израел и Обединетите Арапски Емирати со посредство на Соединетите Американски Држави вчера постигнаа историски договор што ќе доведе до целосна нормализација на дипломатските односи меѓу двете земји.

Според договорот, Израел ги суспендира плановите за анексија на голема област на Западниот Брег, соопштија високи официјални претставници на Белата куќа.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас и висок ирански службеник го осудија договорот на Израел со Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), обвинувајќи го Абу Даби за предавство на Палестинците со потпишување на пактот што е во служба на „ционистичките злосторства".

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе