Ердоган размислува за купување руски „сухои“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека разговара со Русија за купување воени авиони „сухои“.

Реџеп Таип Ердоган вели дека надлежните министерства на Турција и Русија почнале со преговори по демонстрациите на авионот „су-57“ на аеромитингот МАКС 2019 во Русија, пренесува Тас.

„Ако Америка продолжи да се однесува како досега, ние ќе се погрижиме за нас. Така, ќе избереме помеѓу су-35 или ф-35, су-57 или нешто друго“, рече Ердоган.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе