Опозицијата - прерано е да се каже

Ердоган прогласи победа на турските претседателски избори

Опозицијата го нарече прогласувањето преурането и предупреди дека не се изброени сите гласачки ливчиња, објави Хуриет.

Реџеп Таип Ердоган прогласи победа на турските претседателски избори, но опозицијата го нарече ова преурането, бидејќи сè уште не се изброени сите гласачки ливчиња.

„Турската нација ми даде мандат како претседател според неофицијалните резултати“, рече Ердоган вечерва. „Се надевам дека никој нема да ја наруши демократијата со фрлање сенка на овие избори и нејзините резултати за да го скрие сопствениот неуспех.“

Официјалната агенција Анадолу објави дека со 95,5% пребројани гласови, Ердоган добил 52,72 отсто од гласовите, додека кандидатот на опозициската партија ЦХП, Мухарем Инџе, добил 30,75%.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе