Ердоган предупреди дека е подготвен директно да ги нападне сириските трупи

Турција рече дека е подготвена да изврши напад врз курдскиот град Манбиџ додека сириските владини сили се упатени во регионот за да помогнат во одбраната на своите нови сојузници.

Претседателот Ердоган рече дека неговите сили се подготвени да го нападнат Манбиџ, а на фотографиите се гледаат турски тенкови и оклопни возила што се собираат во блискиот сириски град ал-Тукхар.

„Ќе ја спроведеме нашата одлука за Манбиџ“, им рече Ердоган на новинарите.

Во исто време Сириските демократски сили предводени од Курдите објавија видео на кое се гледа тенк на сириската армија како влегува во Манбиџ, со што се зголемува можноста силите на Ердоган и силите на Асад за прв пат да се борат едни со други.

Битката би претставувала значителна промена во регионалната рамнотежа на моќта бидејќи Асад е поддржан од Русија и Иран, кои до сега беа цврсти сојузници на Турција околу Сирија.

Исто така, за првпат курдските сили би се бореле заедно со сириската влада поддржана од Русија, откако претходно беа здружени со Америка сè додека Доналд Трамп ненадејно ги повлече американските сили од регионот.

Ердоган вели дека целта на Турција во нападот на Манбиџ е да го „ослободи“ од курдската контрола и да се врати во арапско управување, пред да им дозволи на бегалците да се преселат таму.

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе